Jak włączyć się w edukacjię własnego dziecka

1. Okazuj zainteresowanie i doceniaj pracę nauczycieli i dyrektora.
  2. Otwórz się na pomysły nauczyciela, okaż dobrą wolę.
  3. Słuchaj opinii innych o Twoim dziecku, staraj się zrozumieć ich punkt widzenia.
  4. Podziel się z nauczycielem swoją wiedzą o mocnych stronach, talentach i zainteresowaniach swojego dziecka.
  5. Bierz pod uwagę i powiedz nauczycielowi o oczekiwaniach i celach, jakie sobie stawia twoje dziecko.
  6. Nie żałuj czasu na rozmowy o postępach i trudnościach dziecka w przedszkolu.
  7. Bierz aktywny udział w zebraniach i dniach otwartych.
  8. Ustal z nauczycielem najlepszy sposób komunikowania się z tobą (telefon, e-mail,).
  9. Staraj się zrozumieć i zaakceptuj reguły obowiązujące dziecko w przedszkolu ; nie podważaj ich znaczenia i nie pozwalaj na omijanie lub łamanie tych zasad w domu ( poprawne zachowanie przy stole, używania zwrotów grzecznościowych itp.).
  10. Korzystaj z możliwości przeprowadzania rozmów z nauczycielami podczas konsultacji.
  11. Swoje wymagania, oczekiwania i uwagi przedstawiaj szczerze, otwarcie i niezwłocznie. Niech nie mają okazji urosnąć do problemu.
  12. Bierz udział w spotkaniach rodziców i pracy organów przedstawicielskich.
  13. Szukaj informacji o przedszkolu, zaglądaj na stronę www przedszkola.
  14. Poznaj godziny pracy sekretariatu, dyżurów nauczycielskich i dyrektorskich, terminy dni otwartych.
  15. Poznaj przyjaciół i kolegów swojego dziecka.
  16. Staraj się śledzić życie przedszkola i w miarę możliwości uczestniczyć w wydarzeniach organizowanych dla – lub z udziałem rodzin przedszkolaków: pomóż organizować takie imprezy.
  17. Włącz się w organizacje imprez dla rodziców i rodzin organizowanych przez przedszkole.
  18. Okazuj szacunek dla pracy dziecka, doceniaj jego wysiłek.
  19. Spróbuj znaleźć zajęcie (hobby, sport), które będziesz wykonywał razem z dzieckiem.
  20. Zachęcaj dziecko do podejmowania działań twórczych (malowania, grania itp.), czytania książek,  czytajcie razem chociaż kilka minut każdego dnia.
  21. Zachęcaj i wspieraj swoje dziecko w działaniu społecznym na rzecz potrzebujących pomocy; sam służ przykładem.

Zaczerpnięte z http://www.ceo.org.pl.