Poczytaj swojemu dziecku

Czytanie dzieciom książek to nie tylko wypełnianie im czasu. Czytając, tłumaczymy mu zawiły i skomplikowany świat dorosłych, dlatego tak ważne jest, by codziennie znaleźć choć 20 minut i spędzić je z dzieckiem przy książce. Bajki są pomocnym narzędziem wychowawczym, ponieważ to dzięki nim łatwej wytłumaczyć problemy i trudne do zrozumienia kwestie. Zdaniem psycholog K. Podórskiej "Opowiadany w bajce konflikt jest dziecku bliski i pomaga zrozumieć samego siebie. Dzięki jasnym regułom - dobro zawsze zwycięża nad złem - łatwiej zrozumieć świat". Rodzice często zastanawiają się, czy omijać w bajkach trudne momenty, poruszające tematykę przemijania, śmierci, cierpienia. Czytać o wilku, który zjadł babcię?, o królowej, która truje Śnieżkę? O rodzicach, którzy zmarli dawno temu i Jaś jest sierotą? Można w pewien sposób oszczędzić dziecku drastycznych opisów, lecz ważne jest to, by nie zatracić sensu bajki czy baśni. Zmiany dokonywane przez rodziców nie mogą być cukierkowe, omijające trudne dla bohaterów chwile. Nie można pominąć zamarznięcia dziewczynki z zapałkami, spalenia Baby Jagi. Dzięki temu można wytłumaczyć dziecku problem przemijania, starości, cierpienia, dobra i zła. Lepiej, by dziecko dowiedziało się prawdy o życiu z bajki czytanej przez mamę, tatę czy babcię, a nie z kreskówki przepełnionej brutalnością. "Według badań zachodnich psychologów, ponad 40 % dzieci w wieku 6-10 lat uważa, że człowiek nie umiera śmiercią naturalną, lecz w wyniku zabójstwa, morderstwa czy wypadku". Drodzy Rodzice, czytajcie swoim dzieciom, byśmy w przyszłości mogli żyć w kraju mądrych, uczciwych i szczęśliwych ludzi.